За родители
Из правилника за дейността на ПГСС „К. А. Тимирязев“ уч. 2024-2025
АЗДЕЛ XXI: РОДИТЕЛИ
Чл. 126. (1) Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и училището се осъществяват чрез индивидуални консултации, родителски срещи, обучения, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на детето или ученика го прави необходимо.
(2) Форми на взаимодействие между учители и родители – родителски срещи, телефонни обаждания, лични срещи, водене/вземане на децата от училище, интернет-базирано общуване, писмена кореспонденция, заседание на Училищното настоятелство, заседания на Обществен съвет.
Чл. 127. Родителите имат следните права:
-периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес, за спазването на правилата в училището и за приобщаването им към общността;
-да се срещат с ръководството на училището, с класния ръководител, с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време;
-да се запознаят с училищния учебен план ;
-да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси на ученика;
-най-малко веднъж годишно да получават информация, подкрепа и консултиране в училището по въпроси, свързани с образованието, с кариерното ориентиране и с личностното развитие на децата им;
-да избират и да бъдат избирани в обществения съвет на училището;
-да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на училището
Чл. 128. (1) Родителите имат следните задължения:
-да осигуряват редовното присъствие на ученика в училище, като уведомяват своевременно училището в случаите на отсъствие на ученика;
-да запишат при условията на чл. 12 ученика в училище в случаите на преместване в друго населено място или училище;
-редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в -училищната среда, успеха и развитието им в образованието и спазването на училищните правила;
-да спазват правилника за дейността на училището и да съдействат за спазването му от страна на ученика;
да участват в процеса на изграждане на навици за самоподготовка като част от изграждането на умения за учене през целия живот;
-да участват в родителските срещи;
-да се явяват в училището след покана от учител, директор или друг педагогически специалист в подходящо за двете страни време.
Чл. 117. (1) За неизпълнение на задълженията, определени в ЗПУО, в нормативните актове по неговото прилагане и в Правилника за дейността на училището, след изчерпване на останалите механизми за въздействие върху вътрешната мотивация и за преодоляване на проблемното поведение на учениците може да се налагат следните санкции:
- ЗАБЕЛЕЖКА – за 7 неизвинени отсъствия или неспазване на чл.99 от настоящия Правилник, с доклад до директора на ПГСС, като след налагане на санкцията класният ръководител е длъжен да уведоми родителите.
- ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГА ПАРАЛЕЛКА В СЪЩОТО УЧИЛИЩЕ, а при неприложимост – разглеждане поведението на ученика в Ученическия съвет, като УС и кл. ръководител предложат мерки за промяна поведението на провинилия се ученик; уведомяване на родителите/настойниците – за 10 неизвинени отсъствия или повторно неспазване на чл.99 от настоящия Правилник, с доклад до директора от класния ръководител.
- ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ ИЛИ ДРУГА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ – за 13 неизвинени отсъствия, , с доклад до директора от класния ръководител, като при предлагане на ПС за наказание класният ръководител предварително е уведомил родителите/настойниците на ученика, съответните социални служби и Ученическия съвет; представител на ученическия съвет има право да присъства на ПС и да изрази становището на УС по повод предложеното наказание
4.ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ – за 15 неизвинени отсъствия с доклад до директора от класния ръководител, като при предлагане на ПС за наказание класният ръководител предварително е уведомил родителите/настойниците на ученика, съответните социални служби и Ученическия съвет; представител на ученическия съвет има право да присъства на ПС и да изрази становището на УС по повод предложеното наказание - ПРЕМЕСТВАНЕ ОТ ДНЕВНА В САМОСТОЯТЕЛНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ – за 15 неизвинени отсъствия, с доклад до директора от класния ръководител, като при предлагане на ПС за наказание класният ръководител предварително е уведомил родителите/настойниците на ученика, съответните социални служби и Ученическия съвет; представител на ученическия съвет има право да присъства на ПС и да изрази становището на УС по повод предложеното наказание
- Ученици, получили наказание от ПС отпадат от кат. В, съгласно Правилника за прием и участие в кат.В
- ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ В ДРУГО УЧИЛИЩЕ ИЛИ ДРУГА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ – за 13 неизвинени отсъствия, , с доклад до директора от класния ръководител, като при предлагане на ПС за наказание класният ръководител предварително е уведомил родителите/настойниците на ученика, съответните социални служби и Ученическия съвет; представител на ученическия съвет има право да присъства на ПС и да изрази становището на УС по повод предложеното наказание
(2) Когато ученикът възпрепятства провеждането на учебния процес, учителят може да го отстрани до края на учебния час. Ученикът няма право да напуска територията на училището по време на отстраняването си.
(3) Когато ученикът се яви в училище с облекло или във вид, които са в нарушение на правилника за дейността на училището, както и когато състоянието му не позволява да участва в учебния процес, той се отстранява от училище до отпадане на основанието за отстраняването му.
(4) Веднага след приключването на учебния час по ал. 2 или след отстраняването на ученика по ал. 3 се предприемат дейности за мотивация и за преодоляване на проблемното поведение и се уведомява родителят.
(5) За ученика с наложена санкция се осигуряват и дейности за превенция и преодоляване на проблемно поведение.
Чл. 118. (1) Санкцията „преместване в друга паралелка в същото училище“ не се прилага, когато това налага промяна на профила, професията или специалността.
(2) Санкцията „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ се прилага за ученици, навършили 16-годишна възраст.
(3) Санкциите „преместване в друго училище“ и „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ се налагат за тежки или системни нарушения.
(5) Санкции не се налагат на ученици, когато поведението им е резултат от увреждане или нарушение на здравето, посочено в медицински документи.
Чл. 119. (1) За едно нарушение не може да бъде наложена повече от една санкция по чл. 129 от ЗПУО
(2) Видът на санкцията се определя, като се отчитат причините и обстоятелствата при извършване на нарушението, видът и тежестта му, както и възрастовите и личностните особености на ученика.
(3) Освен налагане на санкция, в зависимост от причините за проблемното му поведение, на ученика се предоставя планирана обща подкрепа за личностно развитие, като консултации по учебни предмети, консултации с психолог за преодоляване на проблемното поведение, допълнително обучение и допълнителни консултации по учебни предмети в неучебно време, включително в периода на ваканциите, участие в занимания по интереси, кариерно ориентиране и други дейности с оглед недопускане на нарушения или отпадане от училище.
Чл. 120 Ежемесечно, до 15-то число оторизирано от директора на училището лице подава чрез ИСРМ информация за предходния месец за неосигурено задължително присъствие на учениците за повече от 5 учебни часа на ученик по неуважителни причини, с цел налагане на наказания на родители по реда на чл.347 от ЗПУО
Чл. 121. (1) Санкциите са срочни.
(2) Срокът на санкциите е до края на учебната година.
(3) Когато санкциите „преместване в друга паралелка в същото училище“, „предупреждение за преместване в друго училище“, „преместване в друго училище“ и „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“ са наложени до 30 учебни дни преди края на втория учебен срок, те влизат в сила от началото на следващата учебна година.
Чл. 122. (1) Санкциите „забележка“ и „преместване в друга паралелка в същото училище“ се налагат със заповед на директора по мотивирано писмено предложение на класния ръководител, а всички останали санкции – със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.
(2) Мярката по чл. 117, ал. 3 се налага със заповед на директора.
Чл. 123. (1) За откриване на процедура по налагане на санкциите по чл. 117, ал. 1 директорът задължително уведомява родителя, а в случаите по чл. 117, ал. 1, т. 3 – 4 – и съответните териториални структури за закрила на детето.
(2) В процедурата по налагане на санкция малолетният ученик се представлява от родителя си или от оправомощено от родителя лице, а непълнолетният ученик извършва всички действия лично, но със съгласието на родителите си.
(3) Ученикът има право преди налагане на съответната санкция да бъде изслушан и/или писмено да обясни фактите и обстоятелствата, свързани с конкретното нарушение. Изслушването задължително се извършва в присъствието на психолог .
(4) Родителят на ученика има право да присъства на изслушването и да изрази мнение, както и да участва в процедурата по налагане на санкцията при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
(5) Конкретните условия и ред за налагане на санкциите по чл. 117 се определят с държавния образователен стандарт за приобщаващото образование.
Чл. 123.A (1) Заповедта за налагане на санкцията се издава в 14-дневен срок от предложението по чл.117.
(2) В заповедта по ал. 1 се посочват видът на санкцията, срокът и мотивите за налагането й.
(3) Заповедта се съобщава в тридневен срок от издаването й на ученика и на родителя му, а заповедта за налагане на санкция „преместване в друго училище“ – и на началника на регионалното управление на образованието.
(4) Заповедта по ал. 1 може да се оспорва по административен ред пред органите по чл. 259, ал. 2, т. 1, 2, 3 и 5 от ЗПУО.
(5) Заповедта по ал. 1 може да се обжалва при условията и по реда на Административно процесуалния кодекс.
Чл. 124. (1) Наложените санкции се отразяват в ученическата книжка, в личния картон и в бележника за кореспонденция на ученика.
(2) Ученик, на когото е наложена санкция „преместване в друго училище“, продължава обучението си в другото училище при условия и по ред, определени със заповед на началника на регионалното управление на образованието.
(3) Ученик, на когото е наложена санкция „предупреждение за преместване в друго училище“, „преместване в друго училище“ или „преместване от дневна форма в самостоятелна форма на обучение“, за срока на санкцията се лишава от правото да получава стипендия с изключение на стипендии за сираци, полусираци и деца в приемни семейства и стипендии за ТЕЛК.
(4) При налагане на мярката по чл. 117, ал. 2 ученикът няма право да напуска територията на училището по времето на отстраняването си. При изпълнението на мярката училището създава условия за работа с учениците за повишаване на мотивацията и социалните им умения за общуване.
Чл. 125. (1) Санкциите се заличават с изтичане на срока, за който са наложени, или предсрочно по реда, по който са наложени.
(2) По желание на ученика след заличаване на санкциите „преместване в друга паралелка в същото училище“ и „преместване в друго училище“ той може да продължи обучението си в паралелката или в училището, в което е преместен.
(3) Заличаването се отбелязва в ученическата книжка и в личния картон на ученика
Изтегли бланка>>>ЗАЯВЛЕНИЕ ОТ РОДИТЕЛ
Чл. 116 А . Процедура за извиняване на отсъствията на учениците:
На основание чл.62, ал.1, т.1, 2, 3, 4 и ал.2 от Наредба за приобщаващото образование, учениците могат да бъдат освобождавани, както следва:
(1) Ученикът може да отсъства от училище по уважителни причини в следните случаи:
до 15 учебни дни в една учебна година въз основа на мотивирано писмено заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж;
(2) Заявлението по ал. 1, т. 3 се подава преди отсъствието на ученика, а ако това е невъзможно, родителят уведомява класния ръководител в първия ден от отсъствието на ученика от училище по медицински причини, за което в училището се изпраща по електронен път медицински документ от лекар или от лекар по дентална медицина; поради участие в други дейности извън процеса на училищното образование, като състезания, конкурси, олимпиади, фестивали, концерти ,спектакли, изложби и други, при представяне на документ от спортния клуб, в който ученикът членува, от организаторите на дейностите, от институцията, от името на която участва в тях, и след потвърждение от родителя;
8а Г. Цанева -петък 14:30
8б П. Куртева-четвъртък 14:30
9а Г. Мехмедова- вторник 13:45
9б Р. Стойчев- понеделник 14:30
10а Ат. Калинов -понеделник 13:45
10б С. Салим -сряда 13:45
11а П. Иванова -сряда 13:45
11б Л. Даудова -понеделник 14:30
12а Ив. Сандова- четвъртък 14:30
12б Ю. Тодорова понеделник 14:30
Учител | Ден | Място | Час |
Светлозар Милчев Донев | четвъртък | уч. стая № 6 | 14.30ч –15.15ч |
Юлиана Кънчева Тодорова | понеделник | уч. стая № 4 | 13.40ч –14.25ч |
Ивелина Цветанова Сандова | петък | уч. стая № 2 | 13.40ч –14.25ч |
Пенка Илиева Иванова | четвъртък | уч. стая № 1 | 13.40ч –14.25ч |
Салим Гюлтекин Салим | четвъртък | уч. стая № 9 | 13.40ч –14.25ч |
Дамянка Кръстева Донева | сряда | уч. стая № 8 | 14.30ч –15.15ч |
Лейман Наимова Даудова | четвъртък | уч. стая № 3 | 14.30ч –15.15ч |
Румяна Върбанова Дудушка | сряда | уч. стая № 6 | 13.40ч –14.25ч |
Стефан Георгиев Стефанов | сряда | физ. салон | 14.30ч –15.15ч |
Гюлюмсер Ахмедова Мехмедова | вторник | уч. стая № 5 | 14.30ч –15.15ч |
Марияна Йорданова Колева | понеделник | уч. стая № 11 | 13.40ч –14.25ч |
Атанас Минчев Калинов | вторник | уч. стая № 10 | 14.30ч –15.15ч |
Петя Христова Куртева | сряда | уч. стая № 12 | 13.40ч –14.25ч |
Галина Мариянова Цанева | понеделник | уч. стая № 12 | 13.40ч –14.25ч |
Михаил Иванов Ванев | вторник | уч. стая № 13 | 14.30ч –15.15ч |
Радослав Кънчев Стойчев | четвъртък | уч. стая № 10 | 13.40ч –14.25ч |
Бахретин Абдулов Хасанов | понеделник | уч. стая № 6 | 14.30ч –15.15ч |
Драгомир Александров Великов | сряда | уч. стая № 10 | 14.30ч –15.15ч |